N.C.M.?

Pod nazwą Nocne Czuwanie Młodych kryją się comiesięczne spotkania młodzieży diecezji siedleckiej. Odbywają się one w bazylice w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Każde czuwanie rozpoczyna się o 21.00 Apelem Jasnogórskim i trwa ok. sześciu godzin.

Stałymi punktami są konferencja, Msza św., świadectwa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Dość często pojawiają się również Droga Krzyżowa, różaniec i pantomima. W programie przewidziane są dwie przerwy; jedna trwa ok. 30 min., kolejna troszkę krócej. W tym wolnym czasie można porozmawiać ze znajomymi, pójść na zapiekankę, zjeść kanapkę i wypić ciepłą herbatę..

Czuwanie wypełnione jest śpiewem, animowanym przez grupę muzyczną. Teksty piosenek zawsze są wyświetlane na rzutniku, co jeszcze bardziej zachęca do włączenia się w śpiew. Tu, w Kodniu, pełni on wiele funkcji. Jest modlitwą, wyraża radość i pozwala na szybką integrację.

 

Na czuwania przyjeżdża coraz więcej osób. Bywa, że kodeńska bazylika ledwo mieści wszystkich młodych. Wśród uczestników są członkowie KSM-u, Ruchu Światło – Życie i innych grup formacyjno-modlitewnych, najczęściej jednak przyjeżdżają ludzie spoza wspólnot. Przybywają ze wszystkich zakątków diecezji: z Siedlec, Białej Podlaskiej, Terespola, Parczewa, Międzyrzeca, Krzeska, Trzebieszowa, Włodawy, Wisznic, Łomaz, Komarówki Podlaskiej… Co ich przyciąga do kodeńskiego sanktuarium? Dlaczego decydują się na spędzenie całej nocy na modlitwie w zimnym kościele? Co dają takie spotkania? Kto raz przyjechał na N.C.M., ten na pewno wróci tu nie raz.

Tak! Podczas Nocnego Czuwania Młodych każdy może poczuć, czym jest wspólnota. W czasie nocnych spotkań razem się modlimy, śpiewamy, słuchamy, rozmawiamyi żartujemy. Chcemy budować więź z Bogiem i z drugim człowiekiem. N.C.M. ma nie tylko aspekt religijny, ale również wychowawczy. Uczymy się wzajemnego szacunku, punktualności, odpowiedzialności i poczucia przynależności do określonej grupy.

Każde czuwanie jest też niesamowitym spotkaniem z Jezusem. Odbywa się ono w sakramencie pokuty, podczas adoracji, mszy i śpiewów. Uczestnicy N.C.M. chętnie korzystają ze spowiedzi. Przy konfesjonałach zawsze ustawiają się długie kolejki. Tu mamy także szansę na rozmowę z kapłanem. Wielu głębokich przeżyć doświadczamy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Wpatrzeni w Jezusa Eucharystycznego, w śpiewie i milczeniu, rozmawiamy ze swoim najlepszym Przyjacielem. W oczach młodych ludzi niejednokrotnie widać wtedy łzy. Adoracja zamienia się w wielkie uwielbienie i dziękczynienie. NCM to czas wyciszenia, ale także spontanicznej radości. Potrafimy wsłuchać się treść głoszonych konferencji i kazań. Czasem śpiewamy szeptem, często na cały głos. Stali uczestnicy czuwań śmiało mogą mówić, że to, co dzieje się przy tronie Królowej Podlasia, to prawdziwy fenomen.

Do przyjazdu na czuwanie zapraszamy wszystkich młodych, którzy są otwarci na działanie Pana Boga i tych, którzy Go dopiero szukają. Przekonacie się, że chrześcijaństwo jest naprawdę czymś pięknym i porywającym. Noc w Kodniu to świetna okazja do naładowania swoich duchowych akumulatorów. Wielu młodych przyznaje, że żyje od jednego do drugiego spotkania. Nocne godziny, spędzone przed obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, nie są stracone. Jeden z kapłanów powtarzał kiedyś, że te czuwanie to inwestycja w życie. Każdy z nas ma za co dziękować, o co prosić i za co przepraszać. Samemu trudno czasami zmobilizować się do modlitwy i przemyśleń.

Tu, w Kodniu, jest czas na wszystko. Ta jedna noc znaczy bardzo wiele. Każde czuwanie ma swój temat i zawsze są jacyś ciekawi goście. Nie warto tego zaprzepaścić. Przyjeżdżajcie do Kodnia z konkretnymi intencjami, proście o to, czego Wam potrzeba, polecajcie Bogu swoich bliskich, oddawajcie Mu swoje troski i radości... 

Perspektywa spędzenia nocy w kościele nie jest wcale taka zła.

Przyjedźcie i przekonajcie się sami!

ZAINTERESOWANY?

PLAN

ŚPIEW

UCZESTNICY

UCZYMY SIĘ?

FENOMEN?

CZUJ SIĘ ZAPROSZONY

ZNAJDŹ SWÓJ CZAS

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Google+ - White Circle

© 2020 by Nocne Czuwanie Młodych